ABD, Karabağ sorunuyla ilgili tüm sorunların müzakereler yoluyla çözülmesi gereğini yineledi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı brifing sırasında ABD’nin, Ermenistan ile Azerbaycan arasında kapsamlı ve uzun vadeli bir barış için çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in geçtiğimiz günlerde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile temasları olduğunu hatırlattı.

“Böylece, Dağlık Karabağ ve çevresinde son zamanlarda kaydedilen ve sonucunda insan kayıplarının ve yaralanmaların kaydedildiği çatışmalarla ilgili derin endişemizi dile getirdik. Gerginliği azaltmak ve taraflar arasında daha fazla tırmanmayı önlemek için acil adımlar atılması çağrısında bulunduk. Son zamanlarda artan gerilimin, Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili veya ondan kaynaklanan diğer tüm sorunların müzakere yoluyla, kapsamlı ve istikrarlı bir şekilde çözülmesi gereğini vurguladığını düşünüyoruz.” dile getirdi.

Benzer haberler

60 yaşındaki hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’e 7 yıl 6 ay…

Küresel piyasalarda dalgalanma sürüyor

ABD’nin, taraflarla çalışmaya devam etme taahhüdünü sürdürdüğünü söyleyen sözcü, “Ülkelerin kalıcı ve kapsamlı barışı bulmalarına yardımcı olmak için bunu hem ikili olarak hem de Avrupa Birliği’ndeki benzer düşünen ortaklarla ve AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarıyla yapmaya devam edeceğiz.” sözlerine ekledi.

Price, son haftalarda tırmanan gerilime rağmen, ABD’nin bir fırsat olduğunu görmeye devam ettiğini kaydetti.

Kaynak: Ermeni Haber

İlginizi çekebilir