ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Süleymaniye açıklaması: Olan bitenden haberdarız

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Erbet ilçesindeki SİHA saldırılarına ilişkin yapılan açıklamada, “Olup bitenlerden haberdarız” denildi.

Rûdaw’ın sorusunu yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı ofisi, dün Süleymaniye’nin Erbet ilçesindeki SİHA saldırılarına ilişkin bilgiye sahip olduklarını konunun detaylarıyla ilgili Iraklı kurumlarla irtibat halinde oldukları ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Olup bitenlerden haberdarız. Lütfen olayı araştıran Iraklı kurumlarla irtibata geçiniz.”

Ne olmuştu?

Dün öğleden sonra saat 14:05’te Süleymaniye’nin Erbet ilçesindeki tarım havalimanında şiddetli bir patlama meydana geldi.

Rûdaw’a konuşan Erbet Nahyesi Müdürü Daban Muhammed, havalimanına insansız hava araçları ile saldırı düzenlendiğini söylemişti.

Saldırı sonucu Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı Terör Mücadele Birimi üyesi 3 Peşmergenin hayatını kaybetti 3 Peşmerge de yaralandı.

Saldırıyı sert bir dille kınayan KYB Genel Başkanı Bafıl Talabani, bunun Kürdistan Bölgesi’ni “istikrarsızlaştırmayı amaçladığını” söylemişti.

Talabani Irak hükümetini “Kürdistan topraklarını korumaya yönelik anayasal ve ulusal görevini” yerine getirmeye çağırdı…

 

/rd/

İlginizi çekebilir