ABD Dışişleri Bakanı Blinken Türkiye’de: Ana gündem İsveç’in NATO üyeliği

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu turu kapsamında ilk olarak Türkiye’yi ziyaret ediyor. Akşam saatlerinde İstanbul’a ulaşan Blinken yarın Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelecek. Blinken’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edilmesi öngörülüyor.

Blinken’ın ziyaretinin odağında İsveç’in NATO’ya üyeliği konusu ve Türkiye’ye 40 adet F-16 savaş uçağının satışı yer alıyor. ABD, İsveç’in NATO’ya katılmasının daha da gecikmemesi için Türkiye’ye baskı yapıyor.

Blinken, 7 Ekim’de başlayan İsrail-Hamas savaşının ardından dördüncü kez gerçekleştirdiği Orta Doğu turuna Türkiye’den başlıyor. Blinken’ın İstanbul’da Dışişleri Bakanı Fidan ile görüşmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edilmesi öngörülüyor. 6 Kasım’da da Türkiye’de temaslarda bulunan Blinken, o ziyarette şehir dışında başka bir programı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller dün düzenlediği basın toplantısında, Blinken’ın Türk muhataplarıyla ikili ve bölgesel işbirliği konularını ele alacağını, bu kapsamda Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılımını sağlayacak onay sürecinde atacağı nihai adımları değerlendireceğini kaydetti.

Blinken, Türkiye ziyareti öncesi İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’le de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve ABD’nin bu ülkenin “daha da gecikmeden” ittifaka katılımına olan güçlü desteğini yineledi.

/BBC/

İlginizi çekebilir