ABD Dışişleri Bakanı Blinken bugün Mısır’da Sisi ile görüşecek

Gazze savaşıyla ilgili Ortadoğu turunu sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bugün Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile görüşecek.

Mısır, Hamas’ın 100’den fazla rehineyi, İsrail’in de 240 Filistinli mahkûmu serbest bıraktığı ve geçen yıl 24 Kasım’da uygulanmaya konulan geçici ateşkese aracılık edilmesinde kilit rol oynamıştı. Geçici ateşkes 1 hafta sürmüştü.

ABD Merkez Komutanlığı’nın eski komutanı emekli General Kenneth Frank McKenzie Çarşamba günü düzenlenen bir webinar sırasında daha fazla rehinenin serbest bırakılması konusundaki karamsarlığını dile getirdi. McKenzie, “Kalan rehineleri geri almanın çok zor olacağını düşünüyorum. Hamas’ın elinde kalan son şey onlar” dedi.

Benzer haberler

Tunç Soyer: CHP’de değişim sloganı altında umutlar…

Bakırhan’dan Erdoğan’a: De here lo…

Perşembe günü Kahire’de yapılan görüşmeler Blinken’in Batı Şeria’da Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinden ve Abbas’ın Sissi ve Ürdün Kralı 2. Abdullah ile yaptığı görüşmelerden bir gün sonra gerçekleşecek.

Ürdünlü, Mısırlı ve Filistinli liderler ortak bir açıklama yayınlayarak uluslararası topluma Gazze’de derhal ateşkes sağlanması ve Filistinli sivillerin korunması için baskıyı sürdürme çağrısında bulunmuştu.

Liderler ayrıca yerlerinden edilen Filistinlilerin Gazze’deki evlerine dönebilmeleri gerektiğinin altını çizerek, İsrail’in savaş sonrasında bölgenin bazı kısımlarını yeniden işgal etme girişimlerinin önlenmesini istedi.

 

/VOA-Türkçe/

İlginizi çekebilir