ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Azerbaycan ve Ermenistan barış için hazır

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu için New York’ta bulunan Amerika Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile biraraya geldi.

Dışişleri Bakanı Blinken, ABD heyetinin New York’ta kaldığı Plaza otelde gerçekleşen toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan’ın barış için hazır olduğunu söyledi.

ABD, Azerbaycan ve Ermenistan heyetleri arasında yapılacak toplantı öncesinde yaptığı açıklamada Blinken, “Önce bugün burada oldukları için Ermenistan ve Azerbaycan’dan meslektaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Geçen hafta yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren kişilerin ailelerine en içten taziyelerimi sunuyorum” dedi.

Benzer haberler

Çorlu tren faciasında ihlal kararı veren AYM, “Kamu…

‘İhbar ikramiyesi’: Muhbir vatandaşa 11 milyon…

Blinken, “Geçen hafta yaşanan çatışmaların sona ermesini, son birkaç gündür herhangi bir ek askeri harekatın yapılmamış olmasını da sevindirici buluyorum. Savaşın sona ermesi ve bombardımanın yeniden başlamaması bizi cesaretlendiriyor. Farklılıkları çözen kalıcı bir barışa giden bir yol var” diye konuştu.

“İki ülke lideri bana barış için hazır olduklarını söylediler”

Dışişleri Bakanı Blinken, iki ülke liderinin barışa hazır olduğunu belirterek, “Hem Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan hem de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığım son görüşmelerde, her iki lider de bana barış için hazır olduklarını ifade ettiler. Güçlü, sürekli diplomasinin yürümesi taraflar için en iyi yol. Askeri yollarla herhangi bir çözüm sağlanamaz. Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki farklı görüşlerde olsa tüm bu farklılıkları diplomasi yoluyla çözmek ve kalıcı bir barışı sağlamak için bir yol var. ABD, bu kalıcı barışın sağlanması için yürütülen çabaları desteklemek için elinden geleni yapmaya hazır. Bugün bu yolu açmak, diyalog kurmak için burada biraraya gelen her iki meslektaşıma da minnettarım” dedi.

 

/ VOA /

İlginizi çekebilir