ABD Dışişleri Bakanı Blinken 5. Ortadoğu turuna başlıyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün başlayacak Ortadoğu ziyareti kapsamında Suudi Arabistan, Mısır, Katar, İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret edecek.

Blinken böylece Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasının ardından bölgeye beşinci defa ziyarette bulunmuş olacak.

ABD Dışişleri Bakanı 8 Şubat’a kadar sürecek ziyaretinde, Gazze’deki son durumu ve esir takasına ilişkin süreci muhataplarıyla değerlendirecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Blinken, esir takasının gerçekleşmesi ve “insani aranın” verilebilmesi için taraflar arasında anlaşma zeminini yeniden yoklayacak ve Gazze’de insani yardımların ulaştırılabilmesi için ilgili ülkelerle görüşecek.

İsrail ile Filistin için diplomatik görüşmeler de yapacak Blinken’ın gündemindeki bir diğer başlık da Kızıldeniz’deki Husi saldırılarıyla ilgili son durum olacak.

Dış politika uzmanlarına göre, Hamas’a destek veren bölgedeki İran destekli grupların ABD hedeflerine saldırıları ve bu ülkenin yaptığı misillemelerle birlikte gerilimin tırmanmasının ardından savaşın yayılmaması adına insani aranın sağlanması her zamankinden fazla zorunluluk arz ediyor.

Blinken taraflara ne önerecek?

Blinken’ın taraflara ilk etapta altı haftalık insani ara ve bu süre boyunca İsrailli rehinelerin, Filistinli tutuklulara karşı serbest bırakılmasını önermesi bekleniyor.

Şu ana kadar ne Hamas ne de İsrail Blinken’ın sunacağı insani ara planı konusunda resmi bir açıklama yaptı.

İsrail’den Biden yönetimine ağır suçlama

Blinken’ın ziyareti öncesi İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, ABD Başkanı Joe Biden yönetimini eleştirerek, “İsrail’in savaş çabalarına zarar verdiğini” söyledi.

Aşırı sağcı Bakan, ABD merkezli The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan röportajında Joe Biden yönetimini eleştirdi.

“Trump İsrail’e daha fazla destek sağlar”

Ben-Gvir, Donald Trump’ın bu yıl yapılacak seçimlerde yeniden başkan olması halinde “İsrail’e Hamas’ı yok etmek için daha fazla özgürlük sağlayacağını” savundu.

Biden yönetiminin İsrail’in savaş çabalarına zarar verdiğini söyleyen Ben-Gvir, “Biden, İsrail’e tam destek vermek yerine Gazze’ye Hamas’ın eline geçen akaryakıt ve insani yardım göndermekle meşgul. Eğer Trump yönetimde olsaydı ABD’nin tavrı tamamen farklı olurdu.” dedi.

Ben-Gvir, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin kitlesel göçüne ilişkin ise “Gazze’dekileri mali teşviklerle dünyanın çeşitli bölgelerine gönüllü göçe teşvik ediyoruz, bu gerçek bir insani çözüm.” iddiasında bulundu.

Öte yandan Ben-Gvir’in, ABD Başkanı Joe Biden yönetimini eleştiren açıklamalarına İsrail’in dış ilişkilerine zarar verdiği gerekçesiyle İsrail siyasi çevrelerinden tepki geldi.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir