ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı: Erbil- Bağdat uzlaşması dünya enerji pazarı açısından önemli

Temaslarda bulunmak üzere Kürdistan Bölgesi’nde bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood, Irak’ta hükümet kurulamamasını ve Erbil ile Bağdat arasındaki petrol anlaşmazlığını değerlendirdi.

Rûdaw’dan Şaho Emin’e konuşan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood, Erbil ile Bağdat arasındaki petrol ve gaz ile ilgili anlaşmazlıklara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“İki tarafın da diyalog kurmasından son derece mutluyuz ve biz görüşmeleri teşvik ediyoruz. Çünkü bu şekilde bir çözüme kavuşacakları inancındayız. Bütün tarafların üzerinde uzlaşabileceği bir çözüm.

“Tarafların çözüm bulması dünya enerji pazarı için önemli”

Bu sadece Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın diğer bölgeleri için değil, aynı zamanda dünya enerji pazarı açısından da önemli.

Bildiğiniz gibi Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte şu an dünyada enerji piyasaları sancı içinde ve gıda güvenliği zarar gördü. Bu yüzden de bu piyasaların tekrar tamamen canlanmasından emin olmamız gerekir.”

İfade özgürlüğü konusuyla ilgili soruyu yanıtlayan Hood şöyle konuştu:

“Biz ifade özgürlüğünün demokrasi için son derece önemli olduğu inancındayız. İfade [medya] özgürlüğünün olduğu bir yerde karışıklık da olmayacağı inancındayım.

Çünkü medya sayesinde sorunun ne olduğunu anlıyor, hükümetin kamu hizmetlerinin ne zaman yerine getirilmediğini kavrıyoruz. Bu yüzden de sıklıkla bu konuya dikkat çekiyoruz ve ifade özgürlüğünün önemini vurguluyoruz. ”

 “Hükümetin kurulması yönünde baskı yapıyoruz”

Irak’ta hala hükümetin kurulmaması ve ABD’nin bu konudaki sessizliği hatırlatılan Hood, konuya ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“ABD ve müttefikleri, seçim hazırlıkları konusunda sessiz değildi. Biz, BM’nin seçim misyonuna destek için 10 milyon dolar, seçimlerin gözlemlenmesi için şse 5 milyon dolar ayırdık. Bu yardımın da bir sonucu olarak Irak’ta teknik olarak en iyi seçim düzenlendi. Şimdi Irak halkının iradesiyle ortaya çıkacak bir hükümet zamanı. Henüz bunun gerçekleşmediği ortada ve ABD, tüm taraflara hükümetin kurulması yönünde baskı yapıyor ki kamu hizmetleri gerçekleştirilsin.”

Katıldığı ‘Exchange America’ adlı programa ilişkin soruyu yanıtlayan Hood, “Iraklı gençleri 4 hafta için ABD’ye götürüyoruz ki ülkemizi görsünler ve farklı insanlarla karşılaşsınlar. Sadece ABD toplumu hakkında bilgi edinmiyorlar, aynı zamanda başkanlık, ekonomi ve diğer konularla ilgili de bilgi ediniyorlar. Irak’a döndüklerinde bu geziden faydalanmalarını ve yeni bir şey üretmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Neçirvan Barzani, Hood’u kabul etmişti

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, dün ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Hood ve beraberindeki heyetle bir araya gelmişti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede ”Irak’taki siyasi gelişmeler, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın ABD ile ilişkileri, sorunların çözümüne yönelik Erbil ile Bağdat arasındaki görüşmeler, IŞİD tehlikesi, Şengal’in durumu ve Irak ile Kürdistan Bölgesi’nin ekonomik durumu” ele alınmıştı.

İlginizi çekebilir