ABD Başkanı Biden: Putin savaş suçları nedeniyle yargılanmalıdır

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “savaş suçları” nedeniyle yargılanması çağrısında bulunarak, Kiev bölgesindeki Buça’da sivillere ait cesetlerin bulunmasının ardından Moskova’ya yeni yaptırımlar getireceklerini bildirdi.

Putin’i daha önce “savaş suçlusu” olarak nitelediğini ve bu konuda haklı çıktığını belirten Biden, “Ukrayna’ya savaşmak için ihtiyaç duydukları silahları da vermemiz gerekiyor. Aynı zamanda (Putin için) bir savaş suçları yargılaması yapılması için tüm detayları toplamalıyız. Bu adam gaddar, Buça’da olanlar şoke edici” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin, Buça’da yaşananların “soykırım” olduğunu düşünüp düşünmediğini sorması üzerine Biden, “Hayır, bunun savaş suçu olduğunu düşünüyorum” yanıtını verdi.

“ABD Rusya’ya daha çok yaptırım uygulayacak”

Benzer haberler

‘Yeni Bir Dünyanın Elçiliği: Kürdistan’…

Madımak Katliamı Davası kararına tepki: Affetmeyeceğiz

Putin’in yaptıklarının hesabını vermesi gerektiğinin altını çizen Biden, “Rusya’ya daha çok yaptırım uygulayacağız” dedi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı.

Kiev yakınlarındaki kurtarılan yerleşim alanlarında 410 sivilin cesedi bulunmuştu.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir