ABD Anayasa Mahkemesi’ne ilk kez siyah bir kadın üye seçildi

Ketanji Brown Jackson, Amerikan Anayasa Mahkemesi’nin ilk siyah kadın yargıcı olarak Senato’dan onay aldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), Senato’da Anayasa Mahkemesi üyeliği için yapılan oylamada Ketanji Brown Jackson 100 üyeli Senato’nun 53 üyesinin desteğini aldı. Böylece Jackson Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen ilk kadın siyah oldu

Yargıç Jackson’ın Senato onayıyla Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirilmesi, federal yargıda çeşitliliği arttırma sözü veren Başkan Joe Biden açısından zafer olarak değerlendiriliyor.

51 yaşındaki temyiz mahkemesi yargıcı Ketanji Brown Jackson, 100 sandalyeli Senato’da 47’ye karşı 53 oyla Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirildi. Üç Cumhuriyetçi Senatör, Susan Collins, Lisa Murkowsky ve Mitt Romney, Demokrat senatörlerle aynı doğrultuda oy kullandı. Senato’da Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’nin 50’şer sandalyesi bulunuyor. Jackson’ın Senato onayı alması için salt çoğunluk yeterli oluyordu.

VOA’nın aktardığına göre Yargıç Jackson, 83 yaşındaki Anayasa Mahkemesi üyesi Stephen Breyer’ın koltuğunu devralacak. Breyer, mahkemenin liberal kanadının üyesiydi. Amerikan Anayasa Mahkemesi’nde üç liberal yargıca karşılık altı muhafazakar yargıç görev yapıyor. Breyer’in Anayasa Mahkemesi’nin Haziran ayı sonunda bitmesi beklenen mevcut çalışma döneminin sonuna kadar görev başında kalması, Jackson’ın da bu tarihten sonra resmi olarak yemin ederek görevin başlaması bekleniyor. Jackson, hukuk kariyerinin başında Yargıç Breyer’ın katipliğini yapmıştı.

KETANJİ BROWN JACKSON KİMDİR?

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1996’da mezun olan Jackson, uzun süre hukuk alanında çeşitli görevlerde bulundu.

Jackson, yerine aday gösterildiği Breyer’ın 1999’da bir yıl katipliğini yaptı. 2009’da dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın teklifiyle “ABD Ceza Komisyonu” Başkan Yardımcısı seçilen Jackson, 2014’e kadar bu görevi yürüttü.

Biden tarafından 30 Mart 2021’de Washington DC Temyiz Mahkemesi yargıçlığına aday gösterilen ve oylamayı kazanan Jackson, 17 Haziran 2021’den bu yana bu görevi yürütüyordu.

 

/kronos/

İlginizi çekebilir