AB Komisyonu yeni yaptırım olarak Rus kömürünün alımına yasak getirilmesini istedi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya yeni yaptırım olarak üye ülkelerin Moskova’dan kömür satın alımına son vermesini önerdi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin Rusya lideri Vladimir Putin üzerindeki baskıyı artırması gerektiğini savundu.

Kiev bölgesinde “iğrenç suçlar” işlendiğini kaydeden AB Komisyonu Başkanı, Rus ordusunun Ukraynalı sivilleri kasıtlı olarak öldürdüğüne dair kanıtlar olduğu görüşünü dile getirdi.

Benzer haberler

‘Yeni Bir Dünyanın Elçiliği: Kürdistan’…

Madımak Katliamı Davası kararına tepki: Affetmeyeceğiz

AB ülkelerinin her yıl 4,4 milyar dolar değerinde Rusya’dan kömür ithal ettiğini hatırlatan Von der Leyen, Brüksel’in Moskova’ya ilave yaptırımlar için hazırlıklar yaptığını aktardı.

Von der Leyen, Rusya’ya karşı kararlı bir tavır izlenmesinin sadece Avrupa için değil bütün dünya için de önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu Putin’in savaş seçimine ve sivillerin katledilmesine, dünya düzeninin temel ilkelerinin ihlal edilmesine yönelik açık bir tavır olacak.” dedi.

AB Komisyonu Başkanı, üye ülkelerin Rusya’dan doğal gaz satın alımına ilişkin bir açıklama yapmadı. AB ülkeleri başta en güçlü ekonomiye sahip Almanya olmak üzere tükettikleri doğal gazın yüzde 40’ını Rusya’dan satın alıyor.

İlginizi çekebilir