AB Komisyonu: “Ukrayna için ayağa kalk” bağış kampanyasında 9 milyar euro toplandı

AB Komisyonu, yaptığı açıklamada, Polonya’nın başkenti Varşova’da “Ukrayna için ayağa kalk” adı altında küresel bağış kampanyası düzenlendiğini bildirdi.

Açıklamada, dünya çapında hükümetler, şirketler ve bireylerin, Ukrayna içinde yerlerinden edilmişlere ve Ukraynalı mültecilere toplam 4,1 milyar euro mali destek sağlamayı vadettiği, çeşitli Avrupa finans kuruluşlarının da 5 milyar euroluk kredi ve hibe sağlamayı taahhüt ettiği bilgisi verildi.

Söz konusu mali desteğin 1,8 milyar euroluk kısmının Ukrayna içinde yerlerinden edilen insanlara, geriye kalanının da sınırdaki AB üyesi ülkeler ile Moldova’daki mültecilere yardım sağlanmasında kullanılacağı bildirildi.

Benzer haberler

Karamus: Tehditleri KDP’ye bildirmemize rağmen tedbir…

Asteroit parçası taşıyan kapsül Dünya’ya indi: Yaşamın…

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada, “Ukrayna İçin Ayağa Kalk kampanyası, Ukrayna içinde ve dışında bombalardan kaçan insanlar için 9,1 milyar euro topladı.” ifadesini kullandı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının da 1 milyar avroluk ek kredi taahhüdünde bulunduğunu belirten von der Leyen, “Daha fazlası gelecek. Destek vermeye devam edeceğiz. Bombalar durduğunda, Ukrayna halkının ülkelerini yeniden inşa etmesine yardım edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Savaş nedeniyle şimdiye kadar AB ülkelerine 4 milyondan fazla Ukraynalı sığınırken, ülke içinde de 6,5 milyon kişi evini terk etti.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir