AB Komisyonu Başkanı: 3’üncü ülkelere 2022 yılı ortasına kadar 200 milyon doz aşı bağışlayacak

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa ve dünya çapında aşılamalara hız verilmesi çağrısı yaparak yoksul ülkelere 200 milyon doz aşı daha bağışlayacaklarını açıkladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Birliği’nin durumu ve önemli gündem maddelerine ilişkin yaptığı konuşmada dünya çapında koronavirüse karşı aşılama kampanyalarına hız verilmesi çağrısı yaptı.

Koronavirüs pandemisiyle mücadele için üçüncü ülkelere 2022 yılı ortasına kadar 200 milyon doz daha aşı bağışlayacaklarını açıklayan Ursula von der Leyen, Avrupa’nın, aşı üretiminin yüzde 50’sini dünyayla paylaşan tek bölge olduğunu söyledi. Bunun “dayanışmaya ve küresel sağlığa yapılan bir yatırım” olduğunu ifade eden von der Leyen, koronavirüs pandemisini “çağımızın en önemli jeopolitik sorunlarından biri” olarak nitelendirdi. Dünya çapında üretilen aşıların yüzde 1’den azının yoksul ülkelere ulaştığına işaret eden von der Leyen, AB’nin Afrika’da aşı üretimine destek için 1 milyar euroluk yatırım yaptığını kaydetti.

Von der Leyen Avrupa ülkelerine de aşılama kampanyalarına hız verilmesi çağrısı yaparak aksi takdirde pandeminin “aşısızların pandemisi”ne dönüşmesi tehlikesi bulunduğu uyarısı yaptı.

/Deutsche Welle Türkçe/

İlginizi çekebilir