83 yaşındaki ağır hasta mapus Mehmet Emin Özkan’ın ailesi: Son günlerini huzur içinde geçirsin

26 yıldır cezaevinde bulunan 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, ağır sağlık sorunları nedeniyle, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden, 10 günde 7 kez hastaneye kaldırıldı.

Hastaneye elleri kelepçeli olarak götürülen Özkan’ın yürürken çok zorlandığı görüntüler sosyal medyada tepkiye yol açtı ve #mehmeteminozkanatahliye etiketiyle çok sayıda paylaşım yapıldı. Özkan’ın hastane yatağında kelepçeli görüntüleri de tepkilere neden oldu.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Araştırma Hastanesi’nde 3 gün tedavi edilen Özkan, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne geri gönderildi.

Ailesinin anlatımına göre, hapishanede geçirdiği 26 yıl içerisinde 5 kez kalp krizi geçiren; tansiyon, guatr gibi kronik hastalıkların dışında böbrek ve bağırsaklarında ciddi rahatsızlıklar yaşayan Özkan, duyma ve görme duyusunu da büyük oranda yitirmiş durumda. Cezaevinde tek başına kişisel ihtiyaçlarını gideremediği için, hücresindeki arkadaşı ona yardımcı oluyor.

Özkan, 6 yıl önce de benzer görüntülerle gündeme gelmiş, doktorların verdiği “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen, avukatların tahliyesi için yaptığı başvurular sonuçsuz kalmıştı.

Babasının sosyal medyaya ve basına yansıyan görüntülerinin tüm aileyi derinden üzdüğünü söyleyen Nevzat Özkan, babasına 6 yıl önce yüzde 87 oranında ağır hasta raporu verilmesine rağmen tahliye edilmediğini hatırlattı.

“83 yaşındaki babamın iyileşmeyeceğini onlar da biliyor, sağlık sorunları 6 yılda daha da ilerledi. Tahliye olması için yeni bir heyet raporu gerekecek ama rapor alsa bile son söz savcılık makamı ve mahkemenin olacak, yani tahliye etmeyebilirler de.”

Babasının işlemediği bir suçtan dolayı 26 yıldır cezalandırıldığına inanan Nevzat Özkan, “Sadece babam değil, biz de cezalandırıldık, 7 çocuğu babasız büyüdü, ben onu cezaevinde tanıdım’” dedi.

Babasının, hayatının son günlerini ailesiyle birlikte geçirme hakkı olduğunu söyleyen Nevzat Özkan, “O da ömrünün son zamanlarını yaşadığının farkında. Tek hayali bu günlerini köyünde, çocuklarıyla birlikte huzur içinde geçirmek” dedi.

/bbc/

İlginizi çekebilir