74 yaşındaki hasta tutuklu Sabri Yavuz’un tahliye edilmesi için çağrı yapıldı

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdikleri eylemin 430’uncu haftasında, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde bir araya geldi. “Tedavi haktır engellenemez ve hasta mahpuslar serbest bırakılsın” yazılı pankartın açıldığı eylemde, İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, Sincan 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan 74 yaşındaki ağır hasta tutuklu Sabri Yavuz’un durumuna dikkat çekti. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü de katılım sağladı.
AMELİYAT ZAMANINDA YAPILMADI
Cezaevlerinde 651’i ağır bin 517 hasta tutuklunun olduğunu aktaran Çevirmen, bunlardan biri olan 74 yaşındaki Yavuz’un 6 yıldır cezaevinde tutulduğuna dikkat çekti. Yavuz’un Hepatit-B, prostat, Apantist, safra kesesi hastalıkları bulunduğunu belirten Çevirmen, “Bir yıl önce Silivri 5 Nolu L Tipi cezaevindeyken yatarken ilaç kullandığını, bir gece kusmalarının başladığını, Silivri Kampüs hastanesinin aciline nakledildiğini, tahliller sonrasında yaklaşık 6 ay öncesinde Silivri Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını, ‘hem safra kesesi hem de fıtık ameliyatı olman lazım’ denilerek Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ne sevk edildiği aktarılmıştır. 9 gün sonra ‘Biz seni ilaçla tedavi edeceğiz’ diyerek, 3 ay sonraya ameliyat için gün verilmiştir” diye anlattı.
AMELİYAT SONRASI YATAĞA KELEPÇELENDİ
Yavuz’un doktorun “hem hasta hem yaşlı kaldıramaz” demesine rağmen Silivri’den Sincan’a getirildiği bilgisini paylaşan Çevirmen, Sincan’a getirilen Yavuz’un yolda hırpalanması nedeniyle cezaevi kampüsünün acil bölümüne kaldırıldığını aktardı. Acilden sonra kampüs hastanesine kaldırılan Yavuz’u, apandisi patlama noktasına gelmesi nedeniyle Ankara Dışkapı Hastanesi’ne sevk edildiğini belirten Çevirmen, şöyle anlattı: “Doktor, hemen safra, apandis ve fıtıktan ameliyat olması gerektiğini söylemiş ve kendisi de İstanbul Şehir Araştırma Hastanesinde hazırda tahlilleri olduğunu ameliyat için üç aya gün verdiklerini aktarmıştır. Sistem kapalı olduğu için tekrar tahlil için kan alınıp, MR için gün verilmiştir. Birkaç gün sonra Dışkapı Hastanesine tekrar götürüldüğünde, işlemleri başlatan doktor Ankara Şehir Hastanesine gittiği için cezaevine geri getirilmiş ve bir hafta sonra eski mavi ring aracıyla tekrar hastaneye götürülmüştür. Ringlerde kusmuş ve durumu kötüleşmiştir. Başka bir cerraha götürülmüş ve tam bu üç aylık gelgitlerin sonunda bütün işlemleri bitmiş ve 16 Kasım 2022’de İnguinal Herni isimli ameliyatı olmuştur. Ameliyattan sonra elleri yatağa kelepçeli olarak 2 gün yoğun bakımda tutulmuştur. Serviste kalıp bakım görmesi gerekmesine rağmen ameliyatlı hali ile hastaneden çıkartılıp yürütülmüş ve cezaevine götürülmüştür.
TEK KİŞİLİK HÜCREDE TUTULUYOR
Cezaevine getirildikten sonra yaranın temizlenmesi için pansuman yapılmamış, 20 Kasım’da gardiyanlar tarafından pamuk ve tentürdiyot verilerek pansumanı kendisinin yapmasını istemişlerdir. Ancak hasta pansumanı yapamamış ve 3 gün boyunca yapılmayana pansuman neticesinde testisleri şişmiş ve çok ağrı çekmiştir. Ayrıca ameliyatlı olmasına ve kendi bakımını yapamayacak durumda olmasına rağmen tek kişilik hücrede tutulmaktadır.”
Çevirmen, diş sorunu olan Yavuz’un implant için gittiği doktorda tedavi olmadan cezaevine girdiğini belirterek, dişlerinin çekileceği söylenen Yavuz’a 6 ay içinde sağlıksız bir diş protezi yapıldığını ve 8 ay içinde kırıldığını söyledi. Çevirmen, “TBMM komisyonundan milletvekilinin Silivri’ye gelmesi ve durumunu aktarmasının üzerine hemen sabah kampüs doktoruna çıkarılmış ve protezini yeniden yapacağız denilmiş, ancak 7 ay sürmüş ve dişi takılmadan 3 ay önce Sincan’a sürgün edilmiş, yapılan dişleri de Silivri’de kalmış ve eski protezlerini kullanmaktadır” dedi.
TAHLİYE ÇAĞRISI
Çevirmen, Yavuz’un tahliye edilmesini talep ederek, şunları söyledi: “Sabri Yavuz’un öncelikle tek kişilik hücrede tutulması uygulamasından vazgeçilmeli ve daha kalabalık bir yere alınmalıdır. Tüm tedavileri eksiksiz bir şekilde yürütülmeli, kampüs hastanesinde pansumanları gerçekleştirilmeli, diş tedavileri tamamlanmalı ve bu süreç içinde de ilerlemiş yaşı ağır hastalıkları da göz önünde bulundurularak tahliyesi sağlanmalıdır.”
/Mezopotamya Ajansı/
İlginizi çekebilir