72 yaşıdaki Hazal Kaygısız kanser hastası tutuklu oğlu için Adalet Nöbeti tutuyor

Kanser hastası tutuklu oğlu Yılmaz Suncak için Adalet Nöbeti’ne katılan 72 yaşındaki Hazal Kaygısız, “Çocuklarımızı sağlam aldılar hepsi cezaevinde hastalandı. Emekleyerek de olsa çocuklarımıza sahip çıkacağız” dedi. 
İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, Nisan 2022 itibariyle cezaevlerinde 651’i ağır olmak üzere bin 517 hasta tutuklu bulunuyor. Yine İHD’nin kayıtlarına göre, son bir yılda ağır hastalıklarına rağmen tahliye edilmeyerek, ölüme terk edilen 45 tutukludan 22’si hastalıklarından dolayı yaşamını yitirdi.
Ölüme terk edilen tutuklulardan biri de İHD’nin ağır hasta tutuklular listesinde yer alan 49 yaşındaki Yılmaz Suncak. 5 yıldır İzmir Şakran T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi tutuklu Suncak için Adli Tıp Kurumu’na (ATK) yapılan başvurular ise sonuçsuz kaldı. İHD başta olmak üzere birçok kurumun, cezaevinde yaşamını tek başına idame edemeyen Suncak’ın serbest bırakılması için yaptığı eylemlerin hiçbiri karşılık bulmadı.
8 YILDIR KANSER HASTASI
1993 yılında İzmir’de gözaltına alındıktan sonra Mardin’e götürülen ve 50 gün boyunca ağır işkencelere maruz kaldıktan sonra tutuklanan Suncak’a, “örgüte üye olma” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. Mardin Cezaevi’nde tutulduğu sürede cezası onanan Suncak, sırasıyla Ağrı, Ceyhan, Adıyaman, Aydın, Kırıklar, Bolu, Ankara, Kırıklar ve en son Şakran Cezaevi’ne sevk edildi. 29 yıldır cezaevinde olan Suncak’a, 8 yıl önce Kırıklar Cezaevi’nde tiroid kanseri teşhisi konuldu. Hastalığından dolayı sayısız ameliyat geçiren Suncak, ayrıca nefes darlığı, ileri derece koah hastası oldu. Şimdi kanser hastalığı nedeniyle sürekli doktor kontrolünde olması gerekiyor.
HASTA OĞLU İÇİN ADALET İSTİYOR
İzmir’de hasta ve infazı yakılan tutukluların tahliye edilmesi için sürdürülen Adalet Nöbeti’ne yaklaşık 4 ay önce katılan Suncak’ın 72 yaşındaki annesi Hazal Kaygısız, oğlu için adalet istiyor. Tutuklulukların maruz bırakıldığı baskı ve hak ihlallerine değinen Kaygısız, kanser hastası oğlunun sürekli tedavi olması gerektiğini söyledi. Gerek ATK gerekse Adalet Bakanlığı’na yaptıkları başvuruların sonuçsuz bırakıldığını belirten Kaygısız, tüm hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi.
Tutukluların hiçbir ihtiyacının karşılanmadığını dile getiren Kaygısız, “Tutuklular cezaevinde hastalanıyor. Ancak tedavileri sağlanmıyor. Hasta tutuklular tek başlarına ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Aysel Tuğluk şuan ağır hastadır. Doktorlar, ‘bırakın’ demesine rağmen serbest bırakılmıyor. Cezaevinde bulunan tutuklular bizim çocuklarımızdır. Çocuklarımızı serbest bırakın” dedi.
‘BU ZULÜM NEREYE KADAR’
İlerleyen yaşı ve hastalıklarından dolayı cezaevi görüşüne gidip gelmekte zorluk yaşadığını belirten Kaygısız, “Bu zulüm nereye kadar sürecek. Çocuklarımızı sağlam aldılar hepsi cezaevinde hastalandı. Kanımızın son damlasına kadar çocuklarımızın arkasında olacağız. Emekleyerek de olsa çocuklarımızın yanına gidip onlara sahip çıkacağız. Hasta tutuklular için Adalet isteyeceğiz” diye belirtti.
Mezopotamya Ajansı / Delal Akyüz
İlginizi çekebilir