40 yıldır tutuklu olan ABD’li devrimci Mumia Abu Jamal’ın Kovid-19’a yakalandı

Yaklaşık 40 yıldır cezaevinde tutulan ABD’li devrimci ve siyah hakları savunucusu Mumia Abu Jamal’ın Kovid-19’a yakalandığı açıklandı.

Hastalık belirtileri gösteren Abu Jamal’a test yapılmadığı belirtilerek gerekli tedavi koşullarının sağlanması ve serbest bırakılması için kampanya başlatıldı.

Freemumia.com sitesinde yayımlanan duyurularda herkesin, Abu Jamal’ın tutulduğu cezaevine telefon ederek hastaneye yatırılması talebini dile getirmesi istendi.

Benzer haberler

İngiltere iş gücü açığını kapatmak için vize sisteminde…

Dikili, Çandarlı Körfezi’ne dökülen Bakırçay’da…

27 Şubat’ta Philadelphia Bölge Savcılığı önünde düzenlenen eylemde de “Derhal serbest bırakın”, “Masum ve kovid belirtileri gösteriyor” dövizleri taşındı ve 67 yaşındaki Abu Jamal’a gerekli tıbbi müdahalenin yapılması istendi.

Inquirer.com’un haberine göre MOVE Aktivisti Pam Africa, cezaevi yönetiminin hastalığı reddettiğini ancak Abu Jamal’in belirtileri gösterdiğini söyleyerek, “Nefes almakta zorlanıyor ve ciğerlerinin tehlikeye girmesinden korkuyor” dedi.

1981’de bir Philadelphia polis memurunu öldürdüğü iddiasıyla önce idam sonra da ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Kara Panterler Üyesi Mumia Abu Jamal yaklaşık 40 yıldır cezaevinde. Abu Jamal daha önce de Hepatit C hastalığı nedeniyle uygun bir tedavi görebilmek için uzun süre mücadele etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: evrensel

İlginizi çekebilir