30 yıllık tutsaklığın ardından ölüm döşeğinde tahliye edilmişti: Tozun’un cenazesi Patnos’a gönderildi

Sağlık sorunları nedeniyle cezaevinden şartlı tahliye edilmesinin ardından Van’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Mutlak Tozun’un cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Ağrı’nın Patnos ilçesine uğurlandı.

Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu iken rahatsızlanması üzerine hastaneye kaldırılıp hakkında şartlı tahliye kararı verilen Mutlak Tozun, ailesi tarafından getirildiği Van’da tedavi gördüğü Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bu sabah hayatını kaybetti. 30 yıl tutuklu kaldığı cezaevinden ölüm sınırına gelince tahliye edilen Tozun’un yaşamını yitirdiği haberi üzerine kaldığı hastanenin önü doldu taştı. 

 Ailesi, yakınları, cezaevi arkadaşlarının yanı sıra DEM Parti Milletvekili Pervin Buldan, partinin Van Büyükşehir Belediye eşbaşkan adayları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneğine (MEBYA-DER), Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) yöneticileri de hastane önüne gelip aileye baş sağlığı diledi.

 İlerleyen saatlerde Tozun’un hastane morgundan alınan cenazesi memleketi olan Agirî’nin Panos(Patnos)  ilçesine uğurlandı. Cenaze aracına kalabalık bir konvoy eşlik etti. 

 

 NE OLMUŞTU?

 Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevinde 18 Aralık 2023 günü bayılan Mutlak Tozun, Akhisar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucu vücudunda kitle tespit edilip kanser teşhisi konuldu. Bu hastanenin yetersiz olmasından dolayı 18 Ocak’ta sevk edildiği İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne tedavi görmeye başladı. 

Tedavisi sürerken, avukatları sağlık sorunları nedeniyle tahliye başvurusu yaptı. Yapılan başvuru sonucu Tozun, 25 Ocak’ta şartlı tahliye edildi. Tozun, tahliyesi sonrası getirildiği 2 Mart’tan bu yana Van’da tedavi görüyordu. 

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir