30 yıldır tutuklu olan Emine İpek tahliye oldu

Tutuklu Emine İpek, 30 yıl tutukluluğun ardından tahliye edildi.
Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Emine İpek,  30 yıl tutukluluğun ardından tahliye edildi. İnfazının bitmesi ile birlikte tahliye olan İpek, 1992 yılında henüz 18 yaşında iken Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılanarak, “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla 30 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
Tutuklandıktan sonra Elazığ Cezaevi’ne gönderilen İpek, sırasıyla Urfa, Sivas, Batman ve Bingöl cezaevlerine sevk edildi. Son olarak Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen İpek, 30 yıllık tutukluluğunda birçok açlık grevi eylemine katıldı.
ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI
İpek’i, cezaevi önünde ailesinin yanı sıra Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) aktivistleri, Kadın Zamanı Derneği, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) yöneticileri çiçeklerle karşıladı.
Alkış ve zılgıtlarla karşılanan İpek’in, ailesiyle birlikte bir süre İstanbul’da kaldıktan sonra memleketi Diyarbakır’ın Kulp ilçesine gideceği belirtildi.

/MA/

İlginizi çekebilir