Kovid-19 izninde bulunan hükümlüler tekrar cezaevine dönmeyecek

Kovid-19 iznindeki hükümlülerle ilgili düzenlemeye ilişkin paylaşım yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bu kişilerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalanların tekrar cezaevine dönmeyeceğini kaydetti.

5 YILDAN AZ SÜRE KALANLAR CEZAEVİNE DÖNMEYECEK

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından komisyonda kabul edilen kanun teklifinin denetimli serbestlikle ilgili düzenlemelerine ilişkin paylaşımda bulundu. Adalet Bakanı Tunç, şunları kaydetti:
“TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen kanun teklifine göre, Kovid-19 izninde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalanlar tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan sürelerini denetimli serbestlik altında infaz edecek.

3 YIL DAHA ERKEN AÇIK CEZAEVİNE AYRILABİLECEKLER

31 Temmuz itibarıyla kapalı ceza infaz kurumunda bulunan ve cezasının belirli bir süresini bu kurumlarda geçiren hükümlüler ise iyi halli olmak şartıyla 3 yıl daha erken açık ceza infaz kurumuna ayrılabilecektir. Ayrıca, bu hükümlüler cezalarının süresine göre en az 3 ay açık ceza infaz kurumunda kalmak şartıyla 3 yıl daha erken denetimli serbestliğe ayrılabilecektir.”

DENETİMLİ SERBESTLİKTE OLANLARIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ KALKACAK

Bakan Tunç, ayrıca teklife göre 31 Temmuz itibarıyla denetimli serbestlikte olup da izinli sayılanların yükümlülüklerinin kalkacağını, bu kişilerin ancak suç işlerse doğrudan cezaevine alınacağını, Kovid-19 izninde olup da bu düzenlemeyle denetimli serbestliğe ayrılanların tüm yükümlülüklerinin devam edeceğini ifade etti.

Kaynak :Bold medya
İlginizi çekebilir