10 Ekim davası avukatları: Ali Yerlikaya İçişleri Bakanlığı ile ödüllendirildi

Kamu sorumlularının yargılanması için yaptıkları tüm başvuruların reddedildiğini belirten 10 Ekim Ankara Gar katliamı davası avukatları, “Faaliyetleri bilinmesine rağmen yıllarca militan yetiştirilmesine göz yumularak Gaziantep’in IŞİD örgütlenmesinin merkezi haline getirildiği, faillerin yakalanma korkusu dahi duymadan katliam örgütleyebildikleri dönemde Valilik görevi üstlenen Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı ile ödüllendirildiğini görüyoruz” dedi.

100’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği 10 Ekim Ankara Gar katliamı davasına 15 Haziran’da devam edilecek.

Duruşma öncesi açıklama yapan dava avukatları, IŞİD’in örgütlenme merkezlerinden olan Gaziantep’te 2010-2012 yılları arasında vali görevinde bulunan Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanı yapılmasına tepki gösterdi.

Avukatlar, tüm sorumlular yargılanana kadar davanın peşinde olduklarını belirtti.

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu’nun 15 Haziran’da görülecek duruşma öncesi yaptığı açıklama şöyle:

“Türkiye tarihinin en büyük katliamı olan 10 Ekim Ankara Katliamının üzerinden 7,5 yıl geçti. Katliam sanıklarının bir kısmına yönelik ceza kararları çıkmış olsa da devam eden davamızda, davanın en kritik isimlerinden biri olan İlhami Balı’nın Suriye’deki kamplarda olduğu bilgisi dahi Emniyet tarafından dosyaya sunulmuş olmasına rağmen hala 16 sanık firari durumdadır.

Katliamı planlayan sanıklar ile birlikte; yıllarca onları adım adım izleyip her türlü faaliyetlerini bilmelerine rağmen yakalamayan, örgütlenmelerine ve katliam planlamalarına göz yuman, katliam istihbaratlarını gizleyen tüm kamu görevlilerinin de yargılanması gerektiğini yıllardır söylemekteyiz.

Ancak gelinen süreçte, kamu sorumlularının yargılanması için yaptığımız tüm başvurulara red kararı verilip bu konuda AYM önünde olan başvurumuza ise 7 yıldır karar verilmezken; faaliyetleri bilinmesine rağmen yıllarca militan yetiştirilmesine göz yumularak Gaziantep’in IŞİD örgütlenmesinin merkezi haline getirildiği, faillerin yakalanma korkusu dahi duymadan katliam örgütleyebildikleri dönemde Valilik görevi üstlenen Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı ile ödüllendirildiğini görüyoruz.

Tüm katliam sorumluları yargılanana kadar davamızın peşinde olduğumuzu bir kez daha belirterek sizleri de 15.06.2023 saat 10.00’da görülecek tefrik dosyası 20. duruşmasına davet ediyoruz.”

Kaynak: Kısa Dalga

İlginizi çekebilir